Bugun...


BABAESKİ’DE KONUT SATIŞLARI ARTTI

BABAESKİ’DE KONUT SATIŞLARI ARTTI
+ -

Koronavirüs salgını nedeniyle kamu bankalarının konut kredi faizlerini düşürmesiyle konut satışlarında artış yaşanıyor. Babaeski Tapu Müdürlüğü’nde, konut satışlarında yaşanan artış nedeniyle, günlük başvuru sayısı 2 katına çıktı. 
Koronavirüs salgını sürecinin piyasalarda yarattığı durgunluğu canlandırmak amacıyla birçok sektör için ekonomik kalkınma paketi açıklandı. Bunların en çok ilgi göreni ise kamu bankalarının konut kredileri için başlattığı konut kredisi faiz oranlarını düşürmesi oldu. Kamu bankaları konut kredilerinin faiz oranlarını; sıfır konutlar için 15 yıla kadar yüzde 0.64’e, ikinci el konutlar için ise 15 yıl vade ve yüzde 0.74’e düşürdü. Babaeski’de de konut satışında hareketlilik yaşanıyor. Konut satışlarında yaşanan bu hareketlilik, tapu dairelerindeki işlemlerin de artmasına neden oluyor. Bu kapsamda Babaeski Tapu Müdürlüğü'ndeki günlük ortalama başvuru sayısının arttığını belirten yetkililer, koronavirüs salgını öncesi ve sonrası dönemdeki başvuru sayının Haziran ayı itibariyle 2 katına çıktığını kaydetti.
Yetkililer, bu sayının artmasında kamu bankalarının kredi faiz oranlarının düşürmesinin çok büyük etkisi olduğunu belirtti. Konut kredilerinin faiz oraları düşünce ev satışlarının çoğaldığını kaydeden yetkililer, konut kredilerinin faiz oranları yüksekken ev fiyatlarının düşük olduğunu ancak kredi faiz oranlarının düşürülmesi sonrası ev fiyatlarının arttığına dikkat çekti. Bu süreçte artan başvurular nedeniyle iş yükü artan Tapu Müdürlüğü çalışanları, başvuru işlemlerini hızlı bir şekilde sonuçlandırmak için fazla mesai yaparak çalışıyor.
Tapu Müdürlüklerinde oluşabilecek yoğunluğun önüne geçmek amacıyla uzun zamandır uygulamaya konulan ancak vatandaşların pek fazla kullanmadığı Web Tapu uygulamasının koronavirüs sürecinde zorunlu olarak kullanılmaya başlandığını kaydeden yetkililer, vatandaşların mesai saati fark etmeksizin e-devlet üzerinden web tapu uygulamasına veya ALO 181 hattını arayarak başvurularını yapabileceklerini ifade etti. Yetkililer, Web Tapu’yu internet üzerinden alanların, evraklarını düzgün ve eksiksiz olarak sisteme yüklediklerinde Tapu Müdürlüğüne sadece imzaya geldiklerini ifade etti.
Evrakların fotoğraflarını telefon ile çekerek dosya ekle kısmından sisteme yükleyebilme kolaylığı olduğunu da hatırlatan yetkililer, bu aşamadan sonra başvurunun Tapu Müdürlüğü tarafından incelenip onaylandığı hakkında başvuru sahibine telefonla bilgi verildiğini ve başvuru sahibinin harcını yatırıp Tapu Müdürlüğüne sadece imza atmaya geldiğini söylediğini söyleyerek Web başvuruda vatandaşların evraklarını sisteme tam ve eksiksiz yüklemeleri konusunda vatandaşları uyardı. 
Yetkililer, ALO 181 hattı üzerinden alınan başvuruların günlük verildiği için ileri tarihlere atıldığını, 10-15 günlük sürelerde randevu verildiğini belirtirken web tapu üzerinden yapılan işlemlerin anında müdürlüğün sistemine düştüğünü söyledi. 
UĞUR HALEP

 
Kaynak: SÖZ GAZETESİYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI