Bugun...


İNTERNET KAFE VE OYUN SALONLARI AÇILDI

İNTERNET KAFE VE OYUN SALONLARI AÇILDI
+ -

Babaeski de Koronavirüs salgını dolayısıyla 17 Mart’tan bu yana faaliyetleri durdurulan internet kafeleri, salonları ile elektronik oyun yerleri, normalleşme sürecine geçilmesiyle belirlenen tedbirlerin alınması koşuluyla yeniden faaliyete başladı.
Yeniden faaliyete geçen internet kafeleri, salonları ile elektronik oyun yerlerinde alınacak koronavirüs tedbirlerinin yer aldığı “İnternet Kafeleri, Salonları ve Elektronik Oyun Yerleri” ile ilgili genelge de yayımlandı.
 Babaeski’de yaklaşık 4 aylık bir sürenin ardından internet kafe ve oyun salonları, koronavirüs salgınından korunmak için belirlenen kurallara uygun olarak hizmet vermeye başladı.
 Babaeski’de internet kafe ve oyun salonu işletmecileri konu ile ilgili yaptıkları açıklama da; 
“Koronavirüs salgını nedeniyle uzun zamandır kapalı olan dükkanını Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nun aldığı tedbirler çerçevesinde 1 Temmuz itibariyle yeniden hizmete açtık, 16 Mart tarihinden itibaren kapalıydık. Yaklaşık 3,5 aylık bir süreçti. Bu süreçte ailem çalışıyordu. Onlar çalışmasa iyice sıkıntıya düşecektik. Kiralar geliyor. Dükkan kapalı olduğu halde burada çalışan kameralar ve serverler dolayısıyla elektrik faturası geldi. İçeceklerimiz bozuldu, tüketim tarihleri geçti. Bu tür zararlara uğradık. Bunun haricinde dükkanın açılmasını bekledik. İş aradık ama iş bulamadık.. Bunun yanında 4 aylık kira borçlarımız birikti. Bu borçları da annemin babamın çalıştığı parayla ödemek zorunda kaldık.
 1 Temmuz itibarıyla belirlenen tedbirlere uymak şartıyla internet kafe ve oyun salonlarının yeniden hizmete açılacağını duyduktan sonra açılış için hazırlıklarını 5 gün içerisinde tamamladık. Bizim gibi işletmeler için yayımlanan genelgedeki tedbirleri yerine getirdik. Bunların en başında müşterilerin salona girmeleri için maske takma zorunluluğu geliyor. Gelen kişilerin ateşlerinin ölçülmesi zorunlu, dezenfektan kullanmak zorunlu. Ayrıca masaların arasında 1,5 metre sosyal mesafe olması lazım ve önlem arttırıcı olarak şeffaf, pleksi, branda gibi önlemler alınmak zorunda. Bizde dükkanda yeniden bir masa düzeni yaptık. Masaların aralarını ayırdık, şeffaf brandalar koyduk. Bunların hepsi 5 günümüzü aldı.
 İlk gün bir yoğunluk vardı ama sonrasında aileler çocuklarını göndermek istemiyor. Kimisi açıldığımızı bilmiyor. Bazı müşterilerimiz de çalışıyorlar pek uğrayamıyorlar. Akşam saatlerinde normal bir yoğunluk oluyor. Ama eskisi kadar iyi iş yapamıyoruz. Saat 10.00 ile 23.00 arasında çalışıyoruz. 12 yaşından küçükleri alamıyoruz. Akşam saat 8’den sonra ise 15 yaşından küçükleri alamıyoruz. Başlarda 18 yaşından küçükler alınmayacak diye bir duyum vardı. Onlardan korkmuştuk. Zaten bizim işletmemizi daha çok gençler tercih ediyor. Onlar da gelmezse iş yapamayız diye düşünmüştük. Daha sonra genelge yayınlandığında böyle bir şey olmadığını gördük. Şu anda genelgeye uygun şekilde müşterilerimizi alıyoruz
Yüzlerce insanla karşılaşıyoruz burada. Biz de korkuyoruz virüs dolayısıyla. Ne kadar tedbir aslanda her şey olabiliyor. Şuan ki süreç güzel gidiyor gibi görünüyor. O yüzden mutluyuz. En azından kapalı değiliz. Az kazansak da yine de paramızı çıkartmaya çalışıyoruz. İşlerin zamanla yoluna girebileceğini ve tüm internet kafecilerin de bu önlemleri aldığı sürece bir sıkıntı yaşamayacağını düşünüyoruz.” Dediler. 
HÜDAVERDİ MALİT

 
Kaynak: SÖZ GAZETESİYORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
FOTO GALERİ
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
YUKARI